Alman Filmleri Türkiye’de

KINO 2020: ALMAN FİLMLERİ TÜRKİYE’DE

İstanbul Film Festivali

Goethe-Institut‘un bu yıl altıncı kez düzenlediği Kino 2020: Alman Filmleri Türkiye’de programı 1-13 Kasım tarihleri arasında İstanbul Film Festivali işbirliğiyle çevrimiçi olarak tüm Türkiye’den takip edilebilecek. Alman sinemasının en güncel ve en başarılı örneklerini sinemaseverlerle buluşturan Kino 2020, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org‘da izlenebilecek.

Bu yılki yolculuğuna 31. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde gerçekleşen fiziksel gösterimlerle başlayan Kino 2020, 13 filmlik zengin bir seçkiyi çevrimiçi olarak Türkiye’deki sinemaseverlere sunacak. 13 gün sürecek etkinlik boyunca filmler her akşam 20.00’da gösterime girecek ve 5 gün boyunca erişime açık kalacak. Sadece Türkiye’den erişime açık olacak gösterimlerin biletleri, 28 Ekim Çarşamba saat 10.30’da, gösterimlerin de gerçekleşeceği, filmonline.iksv.org adresinde satışa çıkacak.

Kino 2020 bu yıl seçkideki kimi filmlerin yönetmenlerini de çevrimiçi canlı sohbetlerde ağırlayacak ve seyircilerle sohbet etmelerini sağlayacak.

 

KINO 2020: Ankara Film festivali çerçevesinde

 Goethe-Institut‘un bu yıl altıncı kez düzenlediği Kino 2020: Alman Filmleri Türkiye’de programının yolculuğu, 3-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 31. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesindeki gösterimlerle başlıyor. Alman sinemasının en güncel ve en başarılı örneklerini bir kez daha Türkiye’de sinemaseverlerle buluşturacak Kino 2020’nin bu yılki ilk durağı Ankara. Büyülü Fener Kızılay Sineması‘nda gerçekleşecek gösterimlerin biletleri sinema gişesinde ve biletinial.com‘da 31. Ankara Uluslararası Film Festivali başlığı altında satışta.

BERLINALE’NİN ÖDÜLLÜ FİLMLERİ ANKARA’DA

 

Kino 2020 programından üç film bu yıl AUFF’nin Dünya Festivallerinden bölümünde seyirciyle buluşacak. Bunlardan ilki, Christian Petzold’ün yönettiği “Undine”. Sadece bir insana âşık olduğu takdirde dünyevi bir yaşam sürdürebilen gizemli su perisi Undine’nin efsanesinin yeniden yorumlandığı film, Petzold’ün çok beğenilen “Transit”inin unutulmaz ikilisi Paula Beer ve Franz Rogowski’yi yeniden bir araya getiriyor. İlk gösterimi Altın Ayı için yarıştığı bu yılki Berlinale’de gerçekleşen “Undine”nin başrol oyuncusu Paula Beer, festivalden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönmüştü.

İlk gösterimi Berlinale’de gerçekleşmiş ve sinemaseverlerin 31. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde izleyebilecekleri bir diğer Kino 2020 filmi ise Ulrike Ottinger imzalı “Paris Calligrammes”. Alman sinemasının en özgün ve en kışkırtıcı yönetmenlerinden birisi olan Ottinger, yeni belgeselinde 60’lı yıllarda genç bir sanatçı iken Paris’te geçirdiği günlere geri dönüyor. Yönetmen arşiv görüntüleriyle kendi sanat eserlerini müthiş bir kurguyla birleştirdiği bu eşsiz belgeselle 60’ların Paris’indeki entelektüel ve politik ortamı seyirciye tekrar yaşatıyor. Ulrike Ottinger bu yılki Berlin Film Festivali’nde Berlinale Kamera ödülüne layık görülmüştü.

  1. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde gösterilecek üçüncü Kino 2020 filmi ise oyunculuktan yönetmenliğe geçen Ina Weisse’nin ikinci uzun metrajı “Seçmeler” (Das Vorspiel). Büyük bir yeteneği olduğuna inandığını öğrencisini, çalıştığı konservatuarın son seçmelerine hazırlamak için müthiş bir efor sarf eden keman öğretmeni Anna Bronsky’yi günümüz Avrupa sinemasının en beğenilen kadın oyuncularından Nina Hoss canlandırıyor. Hoss bu filmdeki performansıyla San Sebastián ve Stockholm film festivallerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

 

Bu üç film de Türkiye’de ilk kez 31. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesindeki Kino 2020 gösterimlerinde seyirciyle buluşacak.

Pin It on Pinterest